Türkiyenin En Güzel Türkçe Forumu
Lütfen Giriş yapın Tense'lerde kayit olun.
Lütfen Giriş yapın Tense'lerde kayit olun.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Lütfen Chat Kurallarını Okumadan Chate Giriş Yapmayın

AnasayfaAnasayfa  PortalPortal  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

******'ün Sporla Ilgili Söylediği Sözler Nelerdir?

YazarMesaj
Büşra
Moderator
Moderator

Doğum tarihi : 29/10/96
Kadın Akrep Yaş : 27
İş/Hobiler : ÖĞRENCİ

Atatürk'ün Sporla Ilgili Söylediği Sözler Nelerdir? Empty
MesajKonu: ******'ün Sporla Ilgili Söylediği Sözler Nelerdir?   Atatürk'ün Sporla Ilgili Söylediği Sözler Nelerdir? EmptyC.tesi Nis. 10, 2010 12:18 pm

Soru: ******'ün Sporla Ilgili Söylediği Sözler Nelerdir ?

..Cevap 1
Bu cevap cerenimooo tarafından 6 ay, 23 gün önce gönderildi.

•Ben sporcunun çevik ve namuslusunu severim. Spor, ahlaktır.

•Türk gençliği, sağlıklı yetişip spor yaparsa ulusumuzun geleceği güvence altındadır.

•Sporda başarılı olmak için bütün milletçe sporun niteliği ve değeri anlaşılmış olmak ve ona kalpten sevgiyle bağlanmak ve onu vatani görev saymak gerekir.

•Ben Türk gençliğinin spor yaparak güçlü olmasını isterim.
Sizce bu cevap faydalı mı? Bu cevabı 169 kişi faydalı buldu.(67 faydasız)

Cevap 2
Bu cevap Misafir tarafından 6 ay, 2 gün önce gönderildi.
Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim.

Sağlam kafa sağlam vucutta bulunur.

benim bildiğim ve ******e ait olan sözler bunlar arkadaslar.
Sizce bu cevap faydalı mı? Bu cevabı 111 kişi faydalı buldu.(74 faydasız)

Cevap 3
Bu cevap cerenimooo tarafından 6 ay, 2 gün önce gönderildi.
Mustafa Kemal ******'ün Spor ile ilgili sözleri şunlardır:

1. Türk sosyal bünyesinde spor hareketlerini düzenlemekle görevli olanlar, Türk çocuklarının spor hayatını yüceltmeyi düşünürken sadece gösteriş için herhangi bir yarışmada kazanmak azmiyle spor çizmezler. Esas olan bütün yaştaki Türkler için Beden Eğitimi sağlamaktır.

2. Spor yalnız beden kabiliyetinin bir üstünlüğü sayılmaz. İdrak ve ahlâk da bu işe yardım eder. Zekâ ve kavrayışı kısa olan kuvvetliler , zekâ kavrayışı yerinde olan daha az kuvvetlilerle başa çıkamazlar. Ben Sporcunun zeki çevik aynı zamanda ahlâklısını severim.

3. Her çeşit spor faaliyetini Türk gençliğinin milli terbiyesinin ana unsurlarından saymak lâzımdır. Bu işte hükümetin şimdiye kadar olduğundan daha çok ciddi ve dikkatli davranması , Türk gençliğinin spor bakımından da milli heyecan içinde , itina ile yetiştirilmesi önemli tutulmalıdır.

4. Türk milleti anadan doğma sporcudur. Henüz yürümeye başlayan köy çocuklarını bile harman yerinde güreşirken görürsünüz. Ata en çok , ve iyi binen yalnız Türk erkekleri değildir. Türk kadını da bu işi iyi bilir.

5. Türk çocuklarına sporun bu günkü tekniğini öğretmek ve bunların bir kısmını bazı törenlerde ve bayramlarda dekor ortaya koymak gerekir. Buna lüzum var mı, yok mu ? gibi soruya söyle cevap verilebilir. Esasen yoktur ; fakat hakikati ufak bir örnekle ispat edebilmek için gereklidir.

6. Müspet bilimlerin temellerine dayanan , güzel sanatları seven , fikir terbiyesinde olduğu kadar beden terbiyesinde de kabiliyeti artmış ve yükselmiş olan erdemli, kuvvetli bir nesil yetiştirmek ana siyasetimizin açık delilidir.

7. Bütün millet ve memleket evlatlarını sportmen yapabilmek için sarfedilen çalışmanın ehemmiyet ve kudsiyeti aynı derecede kıymetli ve mühimdir.

8. Açık ve kat' i söyleyeyim ki , sporda muvaffak olmak için her türlü muavenetten ziyade, bütün milletçe sporun mahiyeti ve kıymeti anlaşılmış olmak ve ona kalpten muhabbet ve onu vatani vazife telâkki eylemek lâzımdır.

9. Dünya spor hayatı ve spor dünyası çok mühimdir. Bu kadar mühim olan spor hayatı, bizim için daha mühimdir. Çünkü ırk meselesidir, ırkın ıslahı ve kişayişi meselesidir ve hatta biraz da medeniyet meselesidir.

10. Her boy ölçüşmede arkalarında Türk Milletinin bulunduğu ve Millet şerefini düşünmelerini Türk sporcularına meslek düsturu olarak kaydediyorum.

11. Türk sosyal bünyesinde spor düzenlemekle vazifeli olanlar, Türk çocuklarının spor hayatını yüceltmeyi düşünürken sadece gösteriş için herhangi bir yarışmada kazanmak azmiyle spor yaptırmazlar. Esas olan bütün yaştaki Türkler için beden eğitimi ve terbiyesini sağlamaktır.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» KONULARINA GÖRE ATA'DAN SÖZLER
» MAKALE NEDİR ? MAKELE ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
» phpBB 2'yle ilgili Sorular (SSS)
» ''de'' hal eki, ''ki'' bağlacı, ''ki'' ile ilgili zamir, ''ki'' yapım eki
» ******'ün Türk Dili İle İlgili Sözleri