Türkiyenin En Güzel Türkçe Forumu
Lütfen Giriş yapın Tense'lerde kayit olun.
Lütfen Giriş yapın Tense'lerde kayit olun.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Lütfen Chat Kurallarını Okumadan Chate Giriş Yapmayın

AnasayfaAnasayfa  PortalPortal  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Cümlede Vurgu

YazarMesaj
Büşra
Moderator
Moderator

Doğum tarihi : 29/10/96
Kadın Akrep Yaş : 27
İş/Hobiler : ÖĞRENCİ

Cümlede Vurgu Empty
MesajKonu: Cümlede Vurgu   Cümlede Vurgu EmptyC.tesi Nis. 10, 2010 1:56 pm

Cümlede Vurgu
Dil - Anlam Bilgisi
Cümle Vurgusunun BelirlenmeCümlede önem verilen, asıl iletilmek istenilen bildiri­nin ne olduğunu anlayabilmek için vurgulanan öğenin doğru belirlenmesi gerekir.

1. İsim Cümlelerinde Vurgu:Bu cümlelerde vurguyu ekeylem almış sözcük ya da sözcük öbeği (yüklem) taşır.

Vazodaki çiçek gibi boynu bükük (sün)Ankara'da, kar sonrasının ıslak kaldırımları bir düş ül­kesi gibidir.23 Nisan'da çocuklar çok neşeliydi.

2. Eylem Cümlelerinde VurguTürkçede genel olarak vurgu, yükleme en yakın söz­cüktedir.

Ali yarın ilk uçakla Amerika'ya gidecek.Ali yarın Amerika'ya ilk uçakla gidecek.Ali Amerika'ya ilk uçakla yarın gidecek.Amerika'ya yarın ilk uçakla Ali gidecek.Gidecek, yarın ilk uçakla Ali Amerika'ya.Son cümlede yüklem başa alınarak eylem vurgulan­mıştır.

3. Soru Cümlelerinde VurguSoru cümlelerinde vurgu, soru sözcüğündedir.

Yarın hangi gazeteyi alacaksın? (Soru sıfatı yoluyla vurgu)Köşede iki saattir konuştuğun kimdi?(soru zamiri yoluyla vurgu) Bahçeyi niçin temizlemedin?(soru zarfı yoluyla vurgu)

4. Bağlaçlı Cümlelerde VurguBağlama sözcüklerinin etkilediği öğededir.

Bu filmi önceden de izlemiştim.(Eylemin birden çok tekrarlandığı vurgulanır) Ben ki sizin için çok uğraştım. (Özne vurgulanmıştır.)

Cümlede Vurgu
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Cümlede Anlam